Skip to main content

Przyszedł czas na poszukiwania – dziś na radarze prawdziwy kwas chlebowy. Chcę spróbować kwasu chlebowego słysząc, że zawarte w nim bakterie probiotyczne są zdrowe i zaczynam poszukiwania przez wpisanie w wyszukiwarce frazy: „kwas chlebowy ranking”.

Zatem jakie razowy kwas chlebowy właściwości mieć powinien ?

  1. Prawdziwy kwas chlebowy smak zawdzięcza chlebowi, bo powstaje na skutek fermentacji chleba lub sucharów żytnich do tego wypiekanych z dodatkiem słodu jęczmiennego i żytniego dla wzbogacenia smaku. Zdecydowanie unikać trzeba napojów produkowanych z koncentratu słodowego, bowiem taki napój chlebowy nie ma nic wspólnego z kwasem chlebowym, a nawet z chlebem. Rozcieńczanie koncentratu słodowego wymyślili radzieccy naukowcy i poprzez dodanie masy cukru i dwutlenku węgla opracowali napój o nazwie kwas chlebowy, który kwasem kategorycznie nie jest. Do dziś ponad 90% dostępnych w sklepach napojów chlebowych słodkich jak ulepa, nagazowanych CO2 jak inne napoje słodzone udaje kwas chlebowy, a nie ma nic wspólnego z kwasem.
  2. Kwas chlebowy powinien być kwaskowy, bo bakterie które fermentują suchary chlebowe są bakteriami probiotycznymi z rodziny Lactobacillus, inaczej nazywane bakteriami kwasu mlekowego. To te same bakterie, które odpowiadają za fermentacje mlekową i są bardzo pożyteczne w ludzkim mikrobiomie jelitowym. Produktem ich metabolizmu jest naturalny kwas mlekowy – to on daje ową kwas..kowość i dzięki temu genialnie gasi pragnienie. Kwas chlebowy razowy powstaje na zakwasie żytnim. Niektórzy mylnie nazywają go: zakwas chlebowy do picia.

UWAGA ! Są na tym świecie cwaniacy – potrafią dolać syntetycznego kwasu mlekowego do koncentratu słodowego, aby udawać prawdziwy kwas chlebowy. Jeśli w składzie produktu zauważysz kwas mlekowy to oznacza, że producent dodaje go sztucznie. Podobnie unikać należy kwasu chlebowego z kwaskiem cytrynowym w składzie.

  1. Kwas chlebowy bez cukru – a dokładniej z minimalną jego ilością, bo bakterie potrzebują cukrów, aby wystartować fermentację. Przetwarzają cukry na śladowe ilości alkoholu i bąbelków. Prawidła fermentacji mówią wprost – im więcej cukru tym więcej alkoholu. Stąd prawdziwy kwas chlebowy spełniający wymóg bezalkoholowości (znacznie poniżej 0,5% alk.) musi być kwaskowy, jeśli ma być niepasteryzowany. Zawartość cukrów poniżej 2,4g na 100 g to poziom naturalnego kwasu chlebowego (kefir naturalny ma ok. 4,5g na 100g)
  2. Niepasteryzowane kwasy chlebowe to jedyne kwasy, które dają pełnię żywych kultur bakterii probiotycznych w napoju.
  3. Zdrowy kwas chlebowy bez konserwantów – tu nie trzeba nikogo przekonywać, że konserwanty to zaprzeczenie prawdziwego kwasu chlebowego.

Jak kupować kwas chlebowy ?

Wpisać frazę „kwas chlebowy sklep” w wyszukiwarce.

Szukać ofert na produkty spełniające powyższe 5 kryteriów. Dziś sprzedaż wysyłkowa działa doskonale i nie ma potrzeby kupowania marketowych napojów kwasochlebopodobnych, słodkich, zrobionych z koncentratu nagazowanych sztucznie CO2 do granic wytrzymałości plastikowej butelki.

Dobry kwas chlebowy się nie psuje bo jest produktem kwaśnym – zakonserwowanym naturalnie w procesie fermentacji. Prawdziwy kwas chlebowy może dojrzewać nawet 2-3 lata w butelce i będzie doskonały ! Data na kapslu „najlepiej spożyć do” to tylko wymóg handlu i ew. zabezpieczenie na wypadek przechowywania w wysokich temperaturach, co może podnieść zaw. alk. powyżej 0,5% w szczególnych warunkach.

Poza tym kwas chlebowy do picia … jest do picia, więc trzeba go pić regularnie !

Kwasowar Jacek z POLKA Warmia

Polecam rzemieślniczy kwas chlebowy POLKA WARMIAK i owocowe POLKA WARMIACZKA, bo spełniają wszystkie kryteria jaki powinien być kwas chlebowy !